• 05 خرداد 1401
  • 09:58

ثبت مهارت پخت کلوچه سنتی فومن در فهرست آثار ملی کشور

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از ثبت مهارت پخت کلوچه سنتی فومن در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از ثبت مهارت پخت کلوچه سنتی فومن در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان در روز 23 دی‌ماه 1400، دکتر ولی جهانی با اعلام این خبر گفت: «بر اساس دعوت به جلسه شوراي ثبت ملي ميراث فرهنگي ناملموس كشور روز سه‌شنبه مورخ 21 دی‌ماه 1400، مهارت سنتي تهيه كلوچه فومن در فهرست آثار ملي ناملموس كشور قرار گرفت.»

سرپرست اداره‌كل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان گیلان تصریح کرد: «تهيه و تدوين پرونده ثبتي این اثر ناملموس فرهنگی استان توسط اداره‌كل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان گيلان صورت پذيرفت.»

جهانی افزود: «میراث معنوی یا به عبارت دیگر میراث  ناملموس بخش اساسی و جوهر اصلي فرهنگ هر قوم را تشکیل می‌دهد. توجه به میراث معنوی از اين نظر حائز اهمیت است که در شناسايي و بيان تفاوت‌هاي فرهنگي، حفظ و احياء ميراث در معرض خطر، حفظ هويت فرهنگي و انتقال آن  به نسل‌هاي آتي و مقابله با پديده جهاني شدن و تغيير شكل اجتماعي مؤثر است.»

 دكتر ولي جهاني افزود: «پس از ثبت یک اثر ناملموس در فهرست میراث ملی کشور، ضرورت دارد همه ساله نسبت به برگزاری جشنواره‌های استانی و محلی در پیوند با احیاء و زنده نگه داشتن آئین، سنت یا مهارت پخت سنتی یک نوع خوراک در گستره محلی، روستا، شهر یا شهرستان اقدام  شود. در اين راستا همت و تلاش  مضاعف  تشکل‌های مردم نهاد و فعال در این حوزه‌ها را نسبت به معرفی و شناسایی این دسته از آثار و مواریث ارزشمند معنوی که محصول تجارب گران‌بها و ارزش‌گذاری گذشتگان است را مي‌طلبد.»

به این خبر امتیاز دهید :