• 05 خرداد 1401
  • 09:15

نمایش بشقاب سیمین (جام رشی) در موزه باستان شناسی گیلان

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از نمایش بشقاب سیمین رشی در موزه باستانشناسی گیلان خبر داد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از نمایش بشقاب سیمین رشی در موزه باستانشناسی گیلان خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان در روز 26 دی‌ماه 1400 طبق اعلان ولی جهانی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان بشقاب سیمین مکشوفه از روستای رشی بزودی به نمایش عموم در میآید.  وی در این خصوص گفت: این شی که در منطقه ی رشی رودبار  به دست آمده در سال 72 وارد موزه رشت شد، اما متاسفانه شش ماه بعد از آن سرقت شد. موضوع سرقت این شی مهم تاریخی-فرهنگی پس از تشکیل پرونده در اینترپل (پلیس بین الملل) مورد پیگیری قرار گرفت و در نهایت در سال 1373 در لندن شناسایی و پس از اعلام نظر کارشناسی توسط مرحوم علی حاکمی، این شی در همان سال به کشور بازگردانده شد و با شماره ی 415 در موزه ملی ایران به ثبت رسید. طبق گفته جهانی این شی به همراه سایر اشیای نفیس موزه ی ملی ایران به مدت 5 سال در «نمایشگاه هفت هزار سال هنر ایران » در کشورهای اروپایی به نمایش در آمد. علاوه بر این نمایشگاه، بشقاب سیمین رشی در چند نمایشگاه دیگر از جمله نمایشگاه ایران: مهد تمدن در موزه درنتس هلند و موزه آلیکانته اسپانیا نیز به نمایش درآمد. این شی تاکنون در پنج کاتالوگ نمایشگاه های موزه ملی ایران معرفی شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی گیلان در ادامه افزود: این شی یک نمونه زیبا از هنر قلمزنی دوره ساسانی محسوب می شود که سطح داخلی آن دارای نقوش برجسته قایقرانان، ماهی، اردک و موجودات افسانه ای است. این نقوش عبارتند از: نقش 18 ماهی که در سه مورد تنها دم هایشان در بیرون از آب تصویر شده است. نقش 18 اردک که بر روی سطح آب شناورند که از میان آنها سر و گردنش چهار اردک بیرون از آب تصویر شده است. موضوعات تصویر شده در بشقاب رشی با دیگر ظروف ساسانی متفاوت اند، زیرا اکثر ظروف و جام های منقوش این دوره در تجلیل از شاه ساسانی و نمایش اقتدار و زندگی پر تجمل شاهانه یا نقوش حیوانات اساطیری اند. شاید بتوان گفت که بشقاب رشی یکی از اولین نمونه های هنر دوره ی ساسانی است که موضوع نقوش به کار برده شده در آن مربوط به زندگی عموم جامعه ساسانی است.

جهانی تاکید کرد که موضوع اصلی به کار برده شده بر روی این بشقاب که صحنه ی ماهی گیری را نشان می دهد این مطلب تایید می کند که بشقاب فوق توسط هنرمندان منطقه ی گیلان یا به سفارش یکی از بزرگان ساسانی، که شاید با خانواده سلطنتی نیز ارتباط داشته، ساخته شده است . شاید بتوان این شخص را همان فرد نشسته در درون یکی از قایق ها دانست که ناظر بر کار ماهی گیران است. در زمینه ی تاریخ گذاری آن می توان گفت که بشقاب رشی متعلق به قرون 6 و7 میلادی و مربوط به اواخر دوره ساسانی است . جهانی در پایان اظهار امیدواری کرد که عموم علاقمندان از نمایشگاه تک اثر بشقاب رشی این شاهکار هنر و فرهنگ ساسانی دیدن کنند.

به این خبر امتیاز دهید :