• 12 مهر 1401
  • 12:46

واگذاری چهار بنای تاریخی در گیلان به بخش خصوصی

مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان خبرداد: چهار بنای تاریخی در گیلان به بخش خصوصی واگذار شده .

مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان خبرداد: چهار بنای تاریخی در گیلان به بخش خصوصی واگذار شده .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان،ولی جهانی در تاریخ 23 مرداد14010گفت: چهار بنای تاریخی تحت مالکیت اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان به بخش خصوصی واگذار شد.

مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت: این بناهای تاریخی شامل ساختمان صادقی در شهر لاهیجان، ساختمان هتل ایران در شهر رشت، کاروانسرای شاه عباسی در رشت و حمام مریان در ارتفاعات شهرستان تالش است.

وی گفت: استان گیلان دارای ۵هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی بوده و در حدود یک هزار و ۲۲۰ آن در لیست فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اما امکان اینکه همه بناهای تاریخی توسط دولت و دستگاه های اجرایی مرمت شود، وجود ندارد. به همین دلیل تعدادی از بناها تحت شرایط و ضوابط اداره کل به بخش خصوصی واگذار گردید

جهانی، در ادامه همین مطلب افزود: این بناهای تاریخی فرصتی بی‌نظیر برای توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی استان هستند که با کمک بخش خصوصی، دستگاه های اجرایی می توانند ظرفیت های بالقوه این بخش را به بالفعل تبدیل کند.

وی افزود:بیشتر بناهای تاریخی گیلان با توجه به شرایط اقلیمی گیلان نیازمند مرمت اساسی هستند و این امکان در شرایط فعلی برای مرمت آن ها از سوی اداره کل میراث فرهنگی وجود ندارد ،لذا واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی با هدف جذب گردشگران و اشتغالزایی در کوتاه مدت در دستور کار ما قراردارد.

جهانی ،با اشاره به اینکه شرایط واگذاری و بهره برداری از بناهای تاریخی زیر نظر صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است ،بیان کرد: حفاظت از این آثار و نظارت بر نحوه بهره‌برداری آنها پس از واگذاری برعهده اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی است.

وی افزود: با همکاری نظر صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی فراخوان عمومی واگذاری کاروانسرای تی تی سرا به صورت مزایده نیز به زودی اعلام می شود.

به این خبر امتیاز دهید :