• 09 مهر 1402
  • 08:41

افتتاح فاز دوم بنای یادمان مشاهیر گیلان

فاز دوم بنای یادمان مشاهیر گیلان در ششمین روز از هفته میراث فرهنگی افتتاح شد.

فاز دوم بنای یادمان مشاهیر گیلان در ششمین روز از هفته میراث فرهنگی افتتاح شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان یاسر امانی سه‌شنبه ۲خرداد ۱۴۰۲ در ششمین روز از هفته میراث فرهنگی با بیان این خبر گفت: در فاز دوم بنای یادمان مشاهیر، کتابخانه الکترونیک و نمایشگاه عکس مشاهیر استان راه اندازی شده و ۱۰ سردیس از ۳۰ سردیس و تندیس برنامه ریزی شده به نمایش گذاشته شده است.

مدیر موزه میراث روستایی گیلان در خصوص بنای موزه مشاهیر گیلان توضیح داد: تزئینات این بنا شامل سرستون ها، قوچک ها، گره چینی ها از عناصر معماری بومی بهره گرفته شده و بر همین اساس اسکلت این بنای هشت ضلعی و مصالح غالب بکار رفته در این ساختمان از چوب است.

امانی گفت: دکتر محمد معین، پروفسور فضل الله رضا، دکتر مجتهدی، آیت الله بهجت و کاشف السلطنه از جمله مفاخری هستند که سردیس آنان به نمایش گذاشته شده است.

ولی جهانی نیز هدف از تاسیس موزه مشاهیر را انتقال پیام حوزه فرهیختگی گیلان در کنار انتقال آداب و رسوم مردمان این سرزمین در موزه میراث روستایی عنوان کرد.
مدیر‌کل‌ میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با بیان اینکه شبی با موزه‌ها برنامه دیگری در راستای معرفی مفاخر شهرستان‌های استان در این هفته برنامه‌ریزی شده بود، افزود: این اقدام در راستای صیانت از میراث معنوی و با هدف معرفی و بزرگداشت مشاهیر و مفاخر استان طراحی شده است.

وی ایجاد موزه میراث روستایی گیلان را کمک بزرگی در حفظ و معرفی معماری کهن گیلان عنوان کرد و در خصوص معماری بنای مشاهیراستان اظهار داشت: فرم پلان هرمی شکل بام، ارتفاع بلند، ستون ها و فرم مقطع دایره ای شکل آنها علاوه بر ایجاد ایستایی و پایداری سازه، بنا را با طبیعت اطراف همگون ساخته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان جهانی تصریح کرد: ۲۰۰ برنامه بمناسبت هفته پاسداشت موزه و میراث فرهنگی در شهرستان های استان در نظر گرفته شده بود که در قالب جشنواره، نمایشگاه، معرفی مفاخر و مرمت ارائه شده است.

جهانی آماده‌سازی بزرگترین موزه مطالعات باستانشناسی شمال کشور در شهرستان رودبار را یادآور شد و افزود: این موزه که بناست آثاری از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر را به نمایش بگذارد ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به احتمال زیاد در اواخر ماه جاری و بمناسبت پاسداشت روز صنایع دستی افتتاح می شود.

او ادامه داد: اگر چه اعتبارات اندک است اما با همه این احوال ۵۲ بنای تاریخی در استان برای تغییر کاربری به موزه در نظر گرفته شده و برنامه ریزی ها در حال انجام است.

مدیر‌کل‌ میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان تصریح کرد: دکتر محمود طالقانی موسس موزه میراث روستایی گیلان«استاد دانشگاه های ایران و فرانسه» از آن روی حافظ میراث روستایی گیلان نام گرفت که پس از زلزله دهشتناک رودبار در سال ۱۳۶۹ بر مبنای لزوم شناخت خود و سرزمین خود، افق بسته ای را گشود و برای حفاظت از میراث روستایی سرزمینش«اکو موزه میراث روستایی گیلان» را ایجاد کرد.

اندیشه ایجاد موزه میراث روستایی گیلان برای نخستین بار پس از زمین لرزه ۱۳۶۹ گیلان - زنجان از سوی دکتر محمود طالقانی که زاده اسفند ماه ۱۳۲۴ در رشت است مطرح و عملیات ساختمانی موزه در اردیبهشت ۸۴ آغاز شد و در نهایت بر اساس نتایج مطالعات و برمبنای تنوع فرهنگی و معماری مناطق روستایی این استان، حوزه فرهنگی – معماری این خطه بدون در نظر گرفتن تقسیمات کشوری و سیاسی به ۹ زیر حوزه دسته بندی شد.

به این خبر امتیاز دهید :