• 09 مهر 1402
  • 08:56

اهداء دست‌بافت‌های سنتی به موزه نساجی سنتی قاسم آباد رودسر

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از افتتاح موزه نساجی سنتی در قاسم آباد رودسر خبر داد.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی از افتتاح موزه نساجی سنتی در قاسم آباد رودسر خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، مصطفی خانعلی‌نژاد چهارشنبه 3 خرداد 1402 با اعلام این خبر گفت: در راستای حفظ و اهمیت به صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان گیلان و پس از ثبت روستای جهانی قاسم‌ ‌آباد; جلسه‌ای باحضور شورای اسلامی و دهیاری روستای قاسم آباد علیا در معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در دوم خرداد سال جاری برگزار شد.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی افزود: هدف از برگزاری این جلسه رفع موانع افتتاح و تسریع در راه‌اندازی موزه نساجی قاسم آباد علیا بود که در همین راستا متن 3 جانبه‌ای بین دهیاری، بخشداری و اداره‌کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی تهیه گردید که پس از تایید نهایی در آینده نزدیک به امضاء خواهد رسید.

او اعلام کرد: تاکنون بیش از 30  اثر به موزه نساجی سنتی توسط علاقه‌مندان در این حوزه اهدا گردید که در تاریخ 24 خرداد شاهد افتتاح یکی از بهترین موزه‌های مشارکتی در روستای جهانی قاسم آباد بخش چابکسر شهرستان رودسرخواهیم بود.

خانعلی‌نژاد اذعان داشت: این موزه یکی از موزه‌های برتر ایران در آینده‌ای نزدیک خواهد بود و 5 رشته نساجی سنتی(دارائی بافی_قدک بافی، چادرشب بافی، شالبافی و جاجیم بافی) و همچنین پیشه‌های وابسته به آن همچون رنگرزی سنتی، نخ‌ریسی سنتی احیا خواهد گردید.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی گفت: علاقمندان به اهداي آثار نساجی سنتی ارزشمند که گویای هویت اصیل ایرانی و گیلانی هستند، می‌توانند با مراجعه به معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در راستای حفظ و ارج گذاری به هنرهای ایرانی گامی موثر بردارند.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اضافه کرد: به مناسبت هفته صنایع‌دستی در خرداد امسال یک قطعه پارچه جاجیم دست بافت توسط خانم خوش مو رئیس کمیسیون صنایع دستی و هنرهای سنتی و اتاق بازرگانی و یک قطعه پارچه تمام ابریشم طبیعی توسط خانم نرگس طهماسبی به موزه نساجی سنتی قاسم آباد رودسر اهدا شد.

به این خبر امتیاز دهید :