• 09 مهر 1402
  • 10:10

مرمت فاز اول موزه مشروطه گیلان به پایان رسید

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گیلان از تبدیل بنای تاریخی میرزا خلیل به موزه مشروطه خبر داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان گیلان از تبدیل بنای تاریخی میرزا خلیل به موزه مشروطه خبر داد.

به‌‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، ولی جهانی دوشنبه 27 شهریور 1402 با اشاره به مرمت بناهای تاریخی گفت: در راستای ساماندهی بناهای تاریخی در اختیار دستگاه‌های دولتی، مرمت فاز اول بنای تاریخی میرزا خلیل که مقرر شد بعنوان موزه مشروطه به بهره‌برداری برسد، به اتمام رسید.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با اشاره به فاز نخست عملیات مرمت افزود: در این مرحله، مرمت بام به شیوه سنتی سفال چینی و ابروها احیاء‌گر به روها و کانال‌های دفع رطوبت، زیرساخت تاسیسات، لمبه‌کوبی و مرمت دیوارهای محوطه انجام شد.

او اضافه کرد: کلیه هزینه‌های مربوطه به پروژه‌، با نظارت اجرایی برعهده شهردار و شورای اسلامی رشت و نظارت عالیه آن برعهده میراث فرهنگی استان بوده است.

جهانی تصریح کرد: در مرحله نخست مرمت این بنای تاریخی، مبلغ 6 میلیارد تومان توسط شهرداری هزینه شده‌است و در مرحله دوم نیز مبلغ 9 میلیارد تومان برای مرمت این بناهای تاریخی توسط شهرداری رشت در نظر گرفته شده است.

او، با اشاره به سختی‌های مرمت عمارت‌های تاریخی -که در فهرست آثار ملی ثبت شده است- اظهار کرد: باتوجه به اینکه عمارت میرزا خلیل، یکی از بنای میراثی مرکز گیلان است، ضوابط مرمتی آن از سوی این اداره کل بسیار سختگیرانه است و می‌بایست حتما توسط پیمانکار ذی صلاح مورد تایید دستگاه های نظارتی انجام گردد.

به این خبر امتیاز دهید :